dętka rowerowa duro

Motocykliści lub kierowcy różnorodnego typu samochodów bardzo dobrze zdają sobie sprawę z tego, że aby móc radować się swoim pojazdem w trakcie sezonu (czy to letniego, czy też zimowego), trzeba go należycie przygotować. Sporo osób jednak nie użytkuje tożsamej zasady względem rowerów, a to znaczny błąd. Rower, jednakowo jak inne środki lokomocji, pragnie uwagi własnego właściciela – jeżeli o to zadbamy, odwdzięczy się nam bezawaryjnością w czasie najróżniejszych przejażdżek i rowerowych wypraw.

opona zwijana mtb duro

Chociaż rower to nie auto ani motocykl, w następstwie tego lista prac, jakie musimy wykonać w trakcie przedsezonowego serwisu jest trochę krótsza. Niemniej warto się jej przyjrzeć i skonfrontować z stworzonym przez nas rowerem. Oto, o co powinniśmy zatroszczyć się przed zainicjowaniem rowerowego sezonu:

* Łańcuch – przed pierwszą przejażdżką należałoby uczynić stan napędu roweru. Mowa o łańcuchu – analizujemy jego naciąg. Jeżeli łańcuch jest popsuty, zbyt luźny lub ewentualnie nadmiernie naciągnięty – należy go właściwie naciągnąć. Na domiar tego należy go nasmarować specjalnym smarem do łańcuchów rowerowych – to wydłuży jego witalność.
* Opony – oprócz sztampowego napompowania opon do wymaganej ilości ciśnienia (ilość wymaganych barów odnajdziemy na oponie), należy uczynić, czy opony w rowerze nie żądają wymiany. W wypadku pęknięć lub nadmiernego zużycia bieżnika – opony wypada wymienić. Nie pragniemy przecież, żeby w trakcie dalszej wyprawy rowerowej opony odmówiły posługi.
* Hamulce – stan układu hamulcowego w rowerze ma duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy, w następstwie tego należy sprawić poprawność działania hamulców oraz stan klocków hamulcowych. Jeżeli są nadmiernie wyeksploatowane – należałoby je wymienić.
* Sprawdzenie śrub oraz oświetlenia – przed główną przejażdżką warto spowodować luz newralgicznych śrub konstrukcji roweru, a gdy odszukamy poluzowane śruby – dokręcić je. Na domiar tego warto sprawić detale oświetlenia – pragniemy jakkolwiek być dostrzegalni na drodze.

To podstawowa lista czynności, jakie wypada wykonać przed pierwszą przejażdżką. Po zimie warto też rower dokumentnie umyć oraz pokryć ochronnymi specyfikami – dzięki temu będzie odpowiedniej chroniony w czasie całego sezonu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *